Ground Lamb - $12.95/Lb
Ground Lamb - $12.95/Lb

Ground Lamb - $12.95/Lb

Regular price $9.71
Unit price  per 

 

There are many reasons to try lamb in place of beef, but the simple...  It's much healthier,  especially so considering ours are pasture raised!  This serves to broaden the already copious benefits that abound prior to our choice of rearing.  Containing all nine essential amino acids, its protein is of the highest quality. 

Lamb is consumed internationally due to many other factors beyond the health benefits.  It's to the world what beef is to the States.  In much lauded Mediterranean diets, it's a staple.  Pictured here is Makhlama Lahm, it sounds daunting but it's quite unambiguous, Iraqi Lamb and Eggs.  Give it a try!   

Our lamb is typically packaged in 1 pound increments.